Członek : Login |Rejestracja |Prześlij wiedzy
Szukaj
Syria [Modyfikacja ]
Współrzędne: 35 ° N 38 ° E / 35 ° N 38 ° E / 35; 38

Syria (arab. سوريا Sūriyā), oficjalnie znana jako Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية al-Dżumhuriyah al-'Arabīyah as-Sūrīyah), jest krajem w zachodniej Azji, graniczącym z Libanem i Morzem Śródziemnym na zachodzie Turcja na północy, Irak na wschodzie, Jordania na południu i Izrael na południowy zachód. Zachodnie dwie trzecie Wzgórz Golan w Syrii są od 1967 r. Okupowane przez Izrael, a w 1981 r. Zostały skutecznie zaanektowane przez Izrael, podczas gdy wschodnia trzecia jest kontrolowana przez Syrię, a UNDOF utrzymuje między nimi strefę buforową, aby wprowadzić zawieszenie broni Purpurowa Linia. Syria i największe miasto to Damaszek.
Kraj żyznych równin, wysokich gór i pustyń, Syria jest domem dla różnych grup etnicznych i religijnych, w tym syryjskich Arabów, Greków, Ormian, Asyryjczyków, Kurdów, Czerkiesów, Mandeańczyków i Turków. Do grup religijnych należą sunnici, chrześcijanie, alawici, druze, isma'ilis, mandeanie, szyici, salafici, jazydzi i żydzi. Arabowie sunnici stanowią największą grupę religijną w Syrii.
W języku angielskim nazwa "Syria" była dawniej synonimem Lewantu (znanego po arabsku jako al-Szam), podczas gdy współczesne państwo obejmuje miejsca wielu starożytnych królestw i imperiów, w tym cywilizację Eblana w trzecim tysiącleciu pne. Jego stolica, Damaszek i największe miasto Aleppo, są jednymi z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie. W czasach islamu Damaszek był siedzibą kalifatu Umajjadów i stolicą prowincji sułtanatu mameluków w Egipcie.
Współczesne państwo syryjskie powstało po zakończeniu stuleci osmańskiej kontroli w I wojnie światowej jako mandat francuski i reprezentowało największe państwo arabskie, które wyłoniło się z byłego pod panowaniem Imperium Osmańskiego Arabskiego Lewantu. Zyskała niepodległość jako republika parlamentarna 24 października 1945 r., Kiedy to Syria stała się członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, ustawą, która legalnie zakończyła dawny francuski mandat - chociaż wojska francuskie nie opuściły kraju do kwietnia 1946 r. Okres po uzyskaniu niepodległości burzliwe, a wiele wojskowych zamachów stanu i prób puczu wstrząsnęło krajem w latach 1949-71. W 1958 r. Syria przystąpiła do krótkiego związku z Egiptem, zwanego Zjednoczoną Republiką Arabską, który został rozwiązany w wyniku zamachu stanu z 1961 r. W Syrii. Arabska Republika Syrii powstała pod koniec 1961 roku po grudniowym referendum konstytucyjnym i była coraz bardziej niestabilna aż do zamachu stanu Ba'athist, od którego partia Baas utrzymała swoją władzę. Syria była w trybie nadzwyczajnym od 1963 do 2011 roku, skutecznie zawieszając większość konstytucyjnych zabezpieczeń dla obywateli. Bashar al-Assad był prezydentem od 2000 roku i był poprzedzona przez jego ojca Hafeza al-Assada, który był na stanowisku od 1971 do 2000 roku.
Syria jest jednolitą republiką składającą się z 14 gubernatorstw i jest jedynym krajem, który politycznie popiera Ba'athizm. Jest członkiem jednej organizacji międzynarodowej, innej niż Organizacja Narodów Zjednoczonych, Ruch Niezaangażowany; został zawieszony w Lidze Państw Arabskich w listopadzie 2011 r. i Organizacji Współpracy Islamskiej, a sam zawiesza się w Unii dla Śródziemnomorza. Od marca 2011 r. Syria jest uwikłana w konflikt zbrojny, a wiele państw w regionie i poza nią jest zaangażowanych w sposób militarny lub w inny sposób. W rezultacie od tego czasu na terytorium Syrii pojawiło się wiele samozwańczych podmiotów politycznych, w tym syryjska opozycja, Rojava, Tahrir al-Szam i Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. Syria zajmuje ostatnie miejsce w rankingu Global Peace Index, co czyni go najbardziej brutalnym krajem na świecie. Wojna spowodowała 470 000 ofiar (szacunki SCPR z lutego 2016 r.), 7,6 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych (szacunki UNHCR z lipca 2015 r.) I ponad 5 milionów uchodźców (zarejestrowanych w lipcu 2017 r. Przez UNHCR), co utrudniało ocenę populacji w ostatnich latach.
[Chrześcijaństwo w Syrii][ISO 4217][indyk][Yazidis][język angielski][Pierwsza Wojna Swiatowa]
1.Etymologia
2.Historia
2.1.Starożytna starożytność
2.1.1.Eblaites i Amorites
2.1.2.Aramejczycy i Fenicjanie
2.2.Klasyczny antyk
2.3.Średniowiecze
2.3.1.Podczas ery Muhammada
2.3.2.Islamska Syria (al-Sham)
2.3.3.Krzyżowcy, Ayubidzi, Mamelucy i Nizaryci
2.4.Osmańska Syria
2.5.Francuski mandat
2.6.Niezależna Republika Syrii
2.7.Ba'athist Syria
2.8.Syryjska wojna domowa
3.Geografia
4.Polityka i rząd
4.1.Prawa człowieka
4.2.Wojskowy
4.3.Stosunki zagraniczne
4.3.1.Spory międzynarodowe
4.4.Podziały administracyjne
4.5.Reforma rolna
4.6.Internet i telekomunikacja
5.Gospodarka
5.1.Przemysł naftowy
5.2.Transport
5.3.Zaopatrzenie w wodę i urządzenia sanitarne
6.Demografia
6.1.Grupy etniczne
6.2.Religia
6.3.Języki
6.4.Największe miasta
7.Kultura
7.1.Sztuka
7.2.Muzyka
7.3.Głoska bezdźwięczna
7.4.Sport
7.5.Kuchnia jako sposób gotowania
8.Edukacja
9.Zdrowie
[Wyślij Więcej Treść ]


Prawo autorskie @2018 Lxjkh