Üye : Giriş |Kayıt |Yükleme bilgisi
Arama
Anne Hutchinson [Değişiklik ]
Anne Hutchinson (née Marbury; 1591 - Ağustos 1643), Puritan manevi bir danışmanıydı, 14 yaşındaydı ve 1616'dan 1638'e kadar Massachusetts Massachusetts Kolonisi'ni sarsan Antinomian Controversy'nin önemli bir katılımcısıydı. Onun güçlü dini inançları onunla çelişiyordu. Boston bölgesinde kurulan Puritan din adamları ve onun popülerliği ve karizması, New England'daki Püritenlerin dini topluluğunu yok etmekle tehdit eden bir teolojik şiir oluşturmaya yardımcı oldu. Sonunda yargılanıp mahk conm edildi, sonra da birçok destekçisi ile koloniden kovuldu.
Hutchinson, İngiltere'nin Lincolnshire kentindeki Alford'da, diğer çoğu kızdan çok daha iyi bir eğitim vermiş olan Anglikan bir din adamı ve okul öğretmeni olan Francis Marbury'nin kızı olarak dünyaya geldi. Londra'da genç bir yetişkin olarak yaşadı ve eski arkadaşı William Hutchinson'la evlendi. Çift, Boston yakınlarındaki Lincolnshire limanındaki dinamik vaiz John Cotton'u izlemeye başladıkları Alford'a geri döndüler. Cotton, 1633'te göç etmeye zorlandı ve Hutchinsons, bir yıl sonra 11 çocuğuyla birlikte geldi ve kısa süre sonra, New England'daki Boston'un giderek artan yerleşimlerinde yerleşti. Anne, bir ebe idi ve onun yardımına ihtiyacı olanlara ve kişisel dini anlayışları ile geleceğe çok yardımcı oldu. Kısa bir süre sonra, evinde her hafta kadınlara ev sahipliği yapıyordu ve son vaazlar hakkında yorumlarda bulundu. Bu toplantılar o kadar popüler oldu ki, aynı zamanda koloniye Henry Vane'nin genç valisi de dahil olmak üzere erkekler için toplantılar yapmaya başladı.
Yerel bakanlar (Pamuk ve kocasının kayınbiraderi John Wheelwright hariç) “lütuf antlaşması” yerine “bir iş sözleşmesi” vaaz etmekten suçlanmaya başladı ve birçok bakan gittikçe artan suçlamalarından şikayet etmeye başladı. Ortodoks Puritan teolojisine uymayan bazı teolojik öğretilerin yanı sıra. Durum, sonunda Antinomian Controversy olarak adlandırılan, 1637 yargılanmasına, mahk conmiyetine ve koloniden kovulmasına yol açan olayın içine düştü. Bunu 1638 Mart'ta kilise aleyhtarı olarak atandı ve ardından aforoz edildi.
Hutchinson ve destekçilerinin birçoğu, Portsmouth'un yerleşimini, Providence Plantasyonları kurucusu Roger Williams'ın Rhode Island ve Providence Plantasyonlarının Kolonisi haline gelmesiyle teşvik ettiler. Birkaç yıl sonra kocasının ölümünden sonra, Massachusetts’in Rhode Island’ı ele geçirme tehdidi, Hutchinson’u Boston’un tamamen dışında Hollanda’nın topraklarına götürmeye zorladı. Eski hayatta kalan çocuklarının beşi New England'da ya da İngiltere'de kalırken, genç çocuklarıyla birlikte daha sonra Split Rock olarak adlandırılan eski bir dönüm noktasının yakınında New York'taki Bronx oldu. Siwanoy Kızılderili kabilesinin olduğu dönemde gerginlikler yüksekti. 1643 yılının Ağustos ayında, Hutchinson, altı çocuğu ve diğer hane üyeleri Kieft Savaşı sırasında Siwanoys tarafından katledildi. Tek kurtulan, esir alınmış olan dokuz yaşındaki kızı Susanna'ydı.
Hutchinson, İngiltere'nin Amerikan kolonilerindeki dini özgürlüğün tarihinin ve bakanlık makamlarına meydan okuyan bakanlıktaki kadınların tarihinin önemli bir figürüdür. Massachusetts tarafından, "sivil özgürlüğün ve dini hoşgörünün cesur bir üssü" olarak nitelendirilen bir Devlet Evi anıtı ile onurlandırıldı. Sömürgeci Amerikan tarihinde en ünlü ya da rezil bir İngiliz kadını olarak adlandırılmıştır.
[İngiltere Krallığı][George W. Bush][Puritanlar][Massachusetts Körfezi Kolonisi][bölünme][Yeni ingiltere][New York City][Onüç Koloni]
1.İngiltere'de hayat
1.1.çocukluk
1.2.Yetişkinlik - John Cotton'ın peşinde
2.Boston
2.1.Boston Kilisesi
2.2.Ev İncil çalışma grubu
2.3.Antinom tartışması
2.3.1.Gerginlik
2.3.2.Bakanlık çatışması
2.3.3.1637 olayları
2.3.4.Sivil dava: 1. Gün
2.3.5.Sivil dava: 2. Gün
2.3.6.Sivil dava: Karar
2.3.7.tutuklama
2.3.8.Kilise yargılanması
3.Rhode Adası
3.1.Son hamilelik
3.2.Devlette gözaltı
4.Yeni Hollanda
4.1.katliam
5.Tarihsel etkisi
6.Anıtlar ve miras
6.1.Edebi çalışmalar
6.2.namesakes
6.3.Pardon
7.Aile
7.1.Hemen aile
7.2.Torunları
7.3.soy
[Yükle Daha fazla Içindekiler ]


Telif hakkı @2018 Lxjkh